Ako ľudia oslavujú sv. Valentín na Slovensku a zahraničí?

Deň svätého Valentína sa oslavuje impozantným spôsobom v krajinách po celom svete. Je zaujímavé poznamenať, že popularita tohto starodávneho sviatku vzrástla behom posledných desaťročí mnohonásobne a každým rokom je jeho význam dôležitejší. Stále čoraz viac ľudí s obľubou oslavuje deň venovaný láske, a to nielen v rámci partnerských vzťahov, ale aj kamarátskych a samotnej rodiny. V súčasnosti sa dokonca nezabúda ani na domácich miláčikov.

Ako sa však tento sviatok oslavuje u nás na Slovensku a vo svete? Sú naše tradície také isté? Síce idea tohto sviatku je rovnaká, možno budete prekvapení, ale aj jednotlivé krajiny sa vyznačujú špecifickými oslavami. Poďme sa spolu pozrieť na oslavu Valentína u nás a v rôznych kútoch sveta.

Sviatok sv. Valentína na Slovensku

V našej krajine je zvykom darovať na tento významný deň tzv. Valentínky. Možno si aj vy pamätáte na tie dni, kedy ste na základnej škole napísali anonymné Valentínky a mohli tak vyznať svoju tajnú lásku druhej osobe a následne so zatajeným dychom čakať, či sa podobnej Valentínky dostane aj vám. Táto tradícia je stále v kurze a deti nielen na základnej škole, ale aj na stredných školách spisujú svoje Valentínky. To isté platí aj pre dospelých, ktorí ich venujú svojim blízkym. Muži v tento deň nosia ženám prekrásne kytice spolu so sladkým potešením a naopak muži zvyčajne dostávajú od žien kozmetiku a doplnky. Veľkej obľube tohto dňa sa tešia aj reštaurácie a iné podniky, ktoré zaľúbenci s potešením navštevujú, aby si dopriali spoločné romantické posedenie pri sviečkach. Aby ste mali istotu, že vaše obľúbené miesto bude mať ešte voľné sedenie, odporúčame rezerváciu v podniku vopred.

Sviatok sv. Valentína vo svete

Čína

Oslavujú Číňania Valentína? Áno, Číňania 14. februára oslavujú Deň západného Valentína, ktorý sa koná počas lunárneho Nového roka. Sviatok sa oslavuje podobne ako u nás doma- kyticami kvetov, čokoládkami a Valentínkami. Okrem toho má Čína ale aj svoj
vlastný Valentín. Mnoho ľudí ešte aj dnes uznáva festival Qi Xi ako Čínsky deň svätého Valentína. Festival Qi Xi je siedmy deň siedmeho lunárneho mesiaca. V tento deň sa oslavuje milostný príbeh medzi Zhinü a Niulang. Ich láska nebola povolená, a tak boli vykázaní na
opačné strany Striebornej rieky (symbolizujúce Mliečnu cestu). Raz za rok, a to práve v siedmy deň siedmeho lunárneho mesiaca, sa Zhinü a Niulang stretnú, aby obnovili svoju lásku. Stretnutie im zabezpečí stádo strák, ktoré letia v hojnom počte tak vysoko, aby vytvorili milencom navzájom prepojený most. Dodnes sa tento festival oslavuje rôznymi tradíciami. V juhovýchodnom čínskom meste Shaoxing sa dievčatá schovávajú na tekvicových farmách a veria, že tí, ktorí počujú šepot Niu Langa a Zhi Nu, nájdu lásku čoskoro. V provincii Hunan ženy získavajú vodu z hôr veriac tomu, že keď si ňou umyjú vlasy, požehná im Zhi Nu. Niektorí dokonca zbierajú rosu – symbolizujúcu slzy od páru – skoro ráno po Qi Xi, veriac, že po jej vypití budú múdrejší.

Mexiko

Aj keď korene svätého Valentína pochádzajú z Európy, takmer celý svet, vrátane Mexika, si ho osvojil celým svojím srdcom a dušou. Vo väčšine mexických miest je denný a nočný karneval vyznačujúci sa rušnými ulicami plných farebných balónov, voňavých kvetov, najmä červených ruží, množstvom čokolády a cukroviniek a roztomilými vypchatými hračkami ako sú šteniatka a medvedíky. Deň svätého Valentína sa rovnako oslavuje 14. februára pod názvom Dia de San Valentin. Miestne je známy pod menom El Día del Amor y
la Amistad, prekladajúc „Deň lásky a priateľstva“. Mexičania si tradične vážia priateľstvá a v tento deň, okrem svojich blízkych, prejavujú lásku a uznanie aj priateľom, s ktorými sú úzko spojení.

USA

Valentín je mimoriadne populárnym aj v Spojených štátoch amerických. V USA sa Valentín považuje za príležitosť určenú na vyjadrenie lásky alebo vďačnosti blízkej osobe. Mladšie ročníky si tento deň užijú s novými darčekovými nápadmi, ako sú napríklad mapa
lásky alebo s albumami s fotografickými príbehmi. Valentínske večere a tanečné párty sa konajú v celej Amerike. Aj keď večera pri sviečkach je starou tradíciou, ľudia ju dodržiavajú dodnes. Mnoho párov usporadúvajú súkromné o slavy v domácnostiach a reštauráciách s tým, že si najme miestneho DJa. Mnoho škôl organizuje detské programy, kde sa deti môžu preukázať svojím talentom účasťou na zábavných hrách a súťažiach. Deti tiež v ten deň vyrábajú pre svojich priateľov a učiteľov kvetinové kytice a darčekové koše. Ľudia žijúci v rôznych mestách si vianočné pozdravy vymieňajú s elektronickými kartami a darčekmi, ktoré sú k dispozícii na webových stránkach online nakupovania Valentína.

Juhoafrická republika

Deň sv. Valentína v Južnej Afrike sa oslavuje s veľkou vášňou a nadšením. Deň sa každý rok oslavuje 14. februára. Medzi najčastejšie tradície patrí ísť s niekým na romantické rande. Mladé páry oslavujú tento deň spolu v rúšku romantiky. Mladé dievčatá oslavujú túto príležitosť aj po starom rímskom festivale „Lupercalia“. Podľa tohto tradičného festivalu si mladé dievčatá pripínajú mená svojich milencov na vnútornú stranu rukávov. Dokonca aj niektorí muži dodržujú rovnakú tradíciu.

Oslavy Valentína sa začínajú v Južnej Afrike s dostatočným predstihom. Obchody a tržnice sú krásne zdobené voňavými kvetmi, milostnými symbolmi, ako sú Amor, zamilované vtáčiky, srdcia a tradičné ozdoby v africkom štýle. Týždenné večierky a oslavy sa konajú v rôznych kluboch a hoteloch. Tieto činnosti zdôrazňujú tradíciu a juhoafrickú kultúru. Ľudia sa úplne oddávajú africkej hudbe a umeniu na oslavu Valentína. Či už je to 60-ročný muž alebo mladá 16-ročná dievčina, radosť z oslavovania lásky je u každého rovnaká.

Dánsko

Deň sv. Valentína v Dánsku sa oslavuje veľmi konvenčným spôsobom. S oslavou sviatku sú spojené niektoré tradičné romantické aktivity. Tri najobľúbenejšie tradície na Valentína sú milenecké kartičky, biele kvety a Gaekkebrev. Každý obchodík s kartami je vybavený farebnými a hudobnými zobrazeniami s očarujúcimi správami na Valentína. Ku kartičke sa väčšinou dopĺňa aj biely kvet, najmä snežienka, na vyjadrenie lásky, priateľstva a poďakovania. Páry tiež píšu špeciálne milostné básne, romantické poznámky a zábavné básne
známe ako „gaekkebrev“. Odosielateľ, ktorú napíše takúto báseň, sa pod ňu nepodpíše a nechá iba vybodkované miesto. Pokiaľ obdarovaný správne uhádne meno odosielateľa, v ten istý rok získa ako odmenu veľkonočné vajíčko.