Ako vznikol Valentín, sviatok zamilovaných?

Deň svätého Valentína sa oslavuje v mnohých krajinách sveta 14. februára, ale ako presne tento sviatok zamilovaných vznikol? Mnoho z vás možno vie, že hlavnou postavou za týmto sviatkom je svätý Valentín. Svätý Valentín bol kňazom, ktorý vykonával svadobné obrady (a iné služby) v Ríme v treťom storočí. Cisárom bol v tom čase Claudius II., ktorý mal jasnú predstavu, že muži budú lepšími vojakmi, ak budú všetci slobodní. V dôsledku tejto novej teórie zakázal manželstvo pre mladých mužov, čím prinútil Valentína, aby s ním
dôrazne nesúhlasil. Kňaz pokračoval v svadobných obradoch a potajme oddával milencov. Podporoval lásku aj napriek zákazu samotného cisára. Jeho konanie nezostalo nepovšimné a kvôlu porušeniu zákazu bol sv. Valentín mučený a následne sťatý.

Prečo práve 14. február?

Po dvoch storočiach po Valentínovej smrti sa pápež Gelasius stal vedúcim katolíckej cirkvi a rozhodol, že 14. február by mal byť deň svätého Valentína. Až oveľa neskôr sa však tento deň definitívne začal spájať s láskou. Počas stredoveku sa vo Francúzsku a Anglicku všeobecne verilo, že 14. február bol začiatkom sezóny párenia vtákov, čo prispelo k myšlienke, že Valentín by mal byť deň romantiky. Anglický básnik Geoffrey Chaucer bol prvým, ktorý zaznamenal Deň sv. Valentína ako deň romantickej oslavy vo svojej 1375 básni „Parlament of Foules“, v ktorej napísal: „ Za toto bol poslaný na deň svätého Valentína/ Kedy si každá duša príde vybrať svoju polovičku“.

Ako sa oslavuje sviatok zamilovaných vo svete?

Za posledné desaťročia vzrástol význam sviatku svätého Valentína a ľudia na celom svete oslavujú magické slovo láska.

Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac o tom, ako sa oslavuje Valentín v rôznych kútoch sveta, prečítajte si tento článok.

Oslava lásky alebo iba marketing?

Aj keď sa deň sv. Valentína teší veľkej obľube, stále sa medzi nami nachádzajú skeptici, ktorí tento sviatok vidia len ako marketingový ťah. Už od januára totižto na nás odvšadiaľ vyskakuje reklama s návrhmi na kúpu toho najlepšieho darčeka milovanej osobe.
Valentín nabral časom na pompéznosti a veľkopredajcovia pretlačili tento sviatok tak do popredia, že mnohí sú zástancami druhej strany a nikdy oslavovať sviatok zamilovaných nebudú. Avšak naozaj by nikoho z nás nepotešil predsa čo i len malý darček v tento deň?
Samozrejme, milovanej osobe by ste svoju lásku mali prejavovať neustále. Ale momentálne žijeme v rýchlej dobe a niekedy sa zabudneme zastaviť a venovať sa iba sebe a našej drahej polovičke, poprípade rodine a priateľom. Valentín nám preto dáva určitú stopku v tomto tempe, aby sme nezabudli, že pokiaľ nebudeme mať okolo seba našich najbližších, nebudeme ani my komplentnými bytosťami.

Ako vnímate sviatok Valentína vy? Podeľte sa s nami o vaše názory a postoje!

Valentínske darčeky

Nakoľko my zastávame názor, že Valentín predstavuje významný deň a zaslúži si oslavu, pripravili sme si pre vás aj tipy na Valentínske darčeky.

Na začiatok začneme s darčekom, ktorý by podľa nás nemal nikto tomu druhému venovať na Valentína, a tým je darčekový kupón. Valentín predstavuje sviatok, kedy druhej osobe dávame najavo to, ako si ju vážime, ako ju ľúbime a aký sme vďačný za to, že táto osoba pri nás stojí. Preto si daný človek od nás zaslúži dostať darček, ktorý vyčarí na jeho tvári úsmev. Nie, nemáme na mysli drahé dary, stačí iba čokoládka, kvety, sypaný čaj alebo kniha od obľúbeného autora. Obdarovanému tak dávame najavo to, že nám na ňom záleží a zároveň vieme, ako ho urobiť šťastným. Darčekový kupón predstavuje neosobný darček, ktorý viac vyjadruje to, že nepoznáme človeka natoľko dobre, aby sme vedeli, čo má rád, a preto ho necháme vybrať za nás. Navyše na darčekovom kupóne je uvedená jeho cena, za ktorú možno nakúpiť, a práve na Valentína sa dávajú do popredia iné hodnoty.

Naopak, jeden z najobľúbenejších darčekov, ktorý ženy aj muži oceňujú rovnako ako lásku, je parfém. Všetci sme už počuli frázu, že láska visí vo vzduchu a na Valentína ju môžete dokonca aj darovať. Aké romantické! Pokiaľ viete, aký parfém preferuje vaša polovička, budete to mať o to jednoduchšie. Taktiež ale nie je nikdy neskoro na zmenu a môžete tak kúpiť nový parfém, ktorý by obdarovanej osobe sedel.

Plyšové kytice

Vždy máte ale možnosť blízkej osobe kúpiť Valentínsky darček, ktorý bude originálny a nezabudnuteľný. A práve takýmto darčekom sú naše plyšové kytice. Vyberte si spomedzi plyšových hračiek a kvetov práve tie, ktoré obdarovaná osoba miluje a zaručujeme vám, že slečna alebo dáma stratí všetky slová od samotného prekvapenia.

Plyšové kytice sú vhodným Valentínskym darčekom ako pre partnerku, tak aj pre sestru, priateľku a dcéru. Plyšové kytice predstavujú jedinečný valentínsky darček.